3 Kişi Anlatıcı Ne Demek ?

Aksu

Global Mod
Global Mod
3. Kişi Anlatıcı Ne Demek?

3. kişi anlatıcı, bir hikayenin veya metnin anlatımının üçüncü kişi bakış açısından yapıldığı bir anlatım tarzını ifade eder. Bu anlatım tarzında, hikaye karakterleri "o" veya "onlar" gibi üçüncü kişi zamirleriyle tanımlanır ve hikaye genellikle bir gözlemci veya dışarıdan bir anlatıcı tarafından aktarılır. Peki, 3. kişi anlatıcı ne demek? Bu sorunun cevabı, bu anlatım tarzının özelliklerini ve kullanım alanlarını içerir.

Özellikler

1. Üçüncü Kişi Zamirleri Kullanımı

3. kişi anlatıcı kullanıldığında, hikaye karakterleri "o", "onlar" gibi üçüncü kişi zamirleriyle tanımlanır. Bu, hikayenin birinci kişi anlatıcı veya ikinci kişi anlatıcı kullanıldığı durumlardan farklılık gösterir ve hikayenin dışarıdan bir gözlemci tarafından aktarıldığını gösterir.

2. Gözlemci Bakış Açısı

3. kişi anlatıcı kullanıldığında, genellikle bir gözlemci bakış açısı benimsenir. Yani, hikaye karakterlerinin düşünceleri ve duyguları doğrudan açıklanmaz, ancak dışarıdan bir gözlemci tarafından gözlemlenir ve yorumlanır. Bu, okuyucunun hikaye karakterlerine daha objektif bir şekilde bakmasını sağlar.

3. Geniş Perspektif

3. kişi anlatıcı kullanıldığında, hikaye genellikle daha geniş bir perspektiften anlatılır. Yani, farklı karakterlerin deneyimleri ve olayların farklı açılardan ele alınması daha yaygındır. Bu, okuyucunun hikayenin tüm yönlerini daha iyi anlamasını sağlar.

Kullanım Alanları

1. Romanlar ve Kısa Hikayeler

3. kişi anlatıcı, romanlar ve kısa hikayelerde sıkça kullanılan bir anlatım tarzıdır. Bu anlatım tarzı, yazarın hikaye karakterlerine daha objektif bir şekilde bakmasını ve olayları daha geniş bir perspektiften ele almasını sağlar. Bu da hikayenin daha geniş bir kapsamda anlatılmasına ve okuyucunun karakterlerle daha iyi bağ kurmasına olanak tanır.

2. Makaleler ve Gazete Yazıları

3. kişi anlatıcı, makaleler ve gazete yazıları gibi türlerde de sıkça kullanılabilir. Bu tür yazılarda, genellikle bir konu veya olay dışarıdan bir gözlemci tarafından ele alınır ve değerlendirilir. Bu, okuyucunun konuya daha objektif bir bakış açısıyla yaklaşmasını sağlar.

3. Biyografiler ve Tarih Kitapları

Biyografiler ve tarih kitapları gibi metinlerde de 3. kişi anlatıcı sıkça kullanılır. Bu tür metinlerde, genellikle bir kişinin veya olayın yaşamı veya tarihi dışarıdan bir gözlemci tarafından anlatılır. Bu, okuyucunun konuyu daha objektif bir şekilde değerlendirmesine ve anlamasına yardımcı olur.

Örnekler

Örnek olarak, Jane Austen'in "Pride and Prejudice" adlı romanını ele alalım. Bu romanda, olaylar ve karakterler üçüncü kişi anlatıcı tarafından aktarılır. Örneğin, "Elizabeth Bennet walked along the path with her sisters" gibi cümlelerde, Elizabeth Bennet ve diğer karakterler üçüncü kişi zamirleriyle tanımlanır ve hikaye dışarıdan bir gözlemci tarafından aktarılır.

Sonuç

3. kişi anlatıcı, bir hikayenin veya metnin üçüncü kişi bakış açısından aktarıldığı bir anlatım tarzını ifade eder. Bu anlatım tarzında, hikaye genellikle bir gözlemci bakış açısıyla ve üçüncü kişi zamirleriyle anlatılır. 3. kişi anlatıcı, romanlar, kısa hikayeler, makaleler, gazete yazıları, biyografiler ve tarih kitapları gibi çeşitli türlerde kullanılabilir ve okuyucuya daha geniş bir perspektif sunabilir.